Kultura 24/7
Kultura dostępności dwadzieścia cztery godziny na dobę, prywatnie i służbowo, gromadzi duże pokłady frustracji i obciąża emocjonalnie. Wiecznie w pracy po godzinach, wiecznie w kontakcie z innymi – piszemy, rozmawiamy i przeglądamy. Jeżeli odpowiedź nie nastąpi od razu, wysyłamy kolejną i kolejną.
Kubek inspirowany typowym kubkiem biurowym z dodatkowymi trzema uszami, które pozwala go złapać z każdej strony. Kształt ten pozwala nam nie odrywać się od pracy czy wirtualnej rozrywki. Obojętnie z której strony sięgniemy to zawsze złapiemy i łykniemy kiepskiej jakości kawy z biurowego ekspresu. Nie warto już nawet patrzeć w stronę kubka, jest tak poręczny, a co dopiero wstać i odejść na dobry kwadrans od komputera.
Kubek i opakowanie są metaforą osobowości dostępnych dla innych, zwłaszcza w relacji zawodowej, 24/7. Wewnątrz opakowania, w kontrze, znajdziemy proste wskazówki, jak możemy odpuszczać i przestać uczestniczyć w nieustającym biegu.
Świat lustrzany
Koncepcja stworzenia bliźniaka „rzeczywistości”, w której świat fizyczny będzie odwzorowany w cyfrowym. Ciągłego przełączania się pomiędzy światami w ramach symulacji skutkujące przełożeniem zmysłów w ramach eksploracji nowej przestrzeni.
Opakowanie opisuje cyfrowy świat, w którym może przyjdzie nam żyć w niedalekiej przyszłości. Całość odwołuje się do grafiki komputerowej rodem z lat 90. Opakowanie informuje o historii i idei lustrzanego świata, traktując o jego wadach i zaletach.
Obiekt zbudowany jest z dwóch połączonych jedną ścianą filiżanek. Zespolenie kubków daje poczucie odbicia w lustrze. Dwojak jest niepraktyczny, trudno go unieść i z niego korzystać. Wypełnienie jednej strony jest proste, ale równocześnie uniemożliwia zrobienie tego samego ze strony przeciwnej.
FOMO – FEAR OF MISSING OUT
Lęk przed pominięciem jest uczuciem silnej obawy przed utratą informacji, ale nie tylko. Ogólnie chodzi o stratę jakiegoś doświadczenia w życiu, niekoniecznie bardzo istotnego.
Kubek swym kształtem pokazuje definicję fomo - ścięte ścianki z każdej strony pokazują, że nie można nadbudować relacji czy wspomnień, które tracimy skupiając się na ciągłym sprawdzaniu, kontroli. Efekt ten sprawia, że faktycznie tracimy wszystko to, co dzieje się bardzo blisko nas, tu i teraz.
Projekt graficzny na opakowaniu pokazuje chaos i niepewność, ogólne spięcie i stres (brak płynnych, miękkich linii) przebodźcowanie, które generujemy sobie często sami, kompulsywnie sprawdzając każdą informację, która może do nas spłynąć.
Troll
W slangu internetowym troll to osoba, która publikuje w społeczności internetowej podburzające, nieszczere informacje nie na temat. Robi to z zamiarem sprowokowania czytelnika do wyrażania emocjonalnych, nadmiarowych reakcji lub manipulowania percepcją innych. Ogrom dostępu do informacji spowodował globalną dezinformację. Szybkość i mobilność wypuszczania newsów w przestrzeń wirtualną powoduje, że coraz trudniej rozpoznać prawdziwe komunikaty od tych spreparowanych.
Projekt prezentuje na pierwszy rzut oka bardzo przyjemne elementy układu grafiki. Motyw naklejek kojarzy się z ulicznymi wlepami rozklejonymi. Dizajn odwołuję się też do stylistyki czatu, forów internetowych, na których prowadzimy rozmowy z innymi. Opakowanie dla tego produktu zostało przeskalowane, a na zewnętrznej stronie nie ma podanej pojemności produktu, troll już na tym poziomie próbuje żeby nas oszukać.
Kubek swoim kształtem i wyglądem nawiązuje do produktu pewnej szwedzkiej sieciówki, ale ma podniesione dno, dlatego mieści się w nim mniej płynu niż oryginalnym produkcie. Faktycznie możemy nalać do środka dużo mniej płynu, a pojemność jest daleka od standardów rynkowych. Chciałem przez to zaznaczyć, że coś, co wydaje się nam prawdą, może okazać się zwykłym oszustwem lub celową manipulacją.
Balans
W codziennym życiu dociera do nas ogromna liczba bodźców. Z tego powodu coraz częściej staramy się być offline. Odpowiedzialne korzystanie z urządzeń mobilnych pozwala na czerpanie z chwili i budowanie głębszych relacji. Zachowanie balansu pomiędzy światem cyfrowym, a rzeczywistym daje nam możliwość życia w zdrowiu, balansie. Co za tym idzie, mamy otwartą głowę, stajemy się bardziej uważni i czujni.
Grafika na tym opakowaniu jest najbardziej zredukowana w stosunku do pozostałych. Chciałem przez to zaznaczyć jak ważny jest odpoczynek od mediów społecznościowych, a także rozważne korzystanie z technologii.
Kubek, podobnie jak opakowanie, w swojej formie jest najbardziej minimalistyczny, a rozmiarowo - największy. Inspirowany dawnymi wyrobami, które pamiętają nasi rodzice. W swojej zwyczajności, masywności i prostocie przypomina nam o potrzebie zrównoważenia na każdym poziomie.